fbpx

Vianočná pošta – Pozvánka

Výzva: Spravme Vianoce neznámym starkým v domovoch.

Pošlime im ručne písaný pozdrav!

Pridajte sa aj vy k tohtoročným dobrovoľníkom a potešte starkých v domovoch. 

Seniorom začínajú Vianoce prvým pozdravom na stolčeku. Je to pre nich ozajstný dar – rukou písané prianie, symbol toho, že na nich niekto myslí.

Registráciu do 8. ročníka Vianočnej pošty pre seniorov otvoríme v Novembri 2024

Ďakujeme každému zapojenému dobrovoľníkovi. Aj vďaka Vám budú mať seniori krajšie Vianoce. 

Ako sa registrovať?

Ako najjednoduchšia cesta vzhľadom na GDPR sa ukázala „Objednávka Vianočnej pošty“ za 0€ – čiže zadarmo

 1. Zvoľte si počet pozdravov ktoré napíšete 1,3, alebo 5. Keď je Vás viac, každý môže pridať svoje meno pisateľa. Registrácia pre skupiny – školské triedy a firemné kolektívy je tiež možná. Skupinám sa budeme snažiť prideliť adresy z 1-3 domovov aby sa mohlo zaslať viac pozdravov spolu v jednej obálke.
 2. Zvoľte si výšku podpory Vianočnej pošty. Je to dobrovoľné, môžete ponechať aj 0€. Podpora 5, 10, 15€ nám pri organizácii veľmi pomôže. Za Vianočnou poštou sú hodiny dobrovoľníckej práce a taktiež robíme ďalšie aktivity pre seniorov počas roka.
 3. Doplňte Vaše údaje (Meno a email) aby sme Vám mali kam poslať adresy seniorov.
 4. Odošlite registráciu stlačením tlačidla “odoslať”
 5. Zdieľajte výzvu s priateľmi. Viac pozdravov = viac radosti. #vianocnapostapreseniorov

Čo bude nasledovať po registrácii?

 • V potvrdzovacom emaili Vám zašleme ďakovný certifikát pisateľa Vianočnej pošty. Ak Vám potvrdenie neprišlo, skontrolujte mailový priečinok „reklama“.
 • Adresy starkých a inštrukcie k zasielaniu Vám pošleme hneď ako to bude možné, najneskôr do 10.12. Následne Vami napísané/vytvorené pozdravy pošlete poštou. 
 • Ak máte otázky, alebo odkaz pre nás, môžete nám napísať priamo do FB skupiny Vianočná pošta

Odkazy:

Otázky/odpovede

Ak máte otázku, opýtajte sa v FB skupine. Pred tým však pozrite, či nenájdete odpoveď na Vašu otázku nižšie.

Krátka odpoveď je Áno.

Dlhšia odpoveď: Nemáme ako zistiť, či máte záujem písať aj tento rok pozdrav konkrétnemu seniorovi. Taktiež v domovoch sa často seniori menia – noví prichádzajú a mnohí žiaľ už medzi nami nie sú. Takže každý rok tvoríme nový zoznam pisateľov aj príjemcov. Ak ale ste v pravidelnom kontakte so „svojim“ seniorom, napíšte mu 🙂

Pôvodne bola Vianočná pošta vymyslená na prepojenie konkrétneho jednotlivca s konkrétnym seniorom. To stále platí. No keďže sa nám hlásia aj celé triedy zo škôl, škôlok a tiež firemné kolektívy, dali sme aj túto možnosť. 

Ak nie ste „skupina“ registrujte sa ako pisateľ:-) Aký je teda rozdiel?

PISATEĽ:

 • Je možné zvoliť 1, 3, alebo 5 pozdravov
 • Certifikát je na konkrétne meno pisateľa
 • Je možné pridať ďalšieho pisateľa /napríklad členovia rodiny/
 • Adresy na zaslanie sú do rôznych zariadení – má to svoj význam

SKUPINA:

 • Je možné zvoliť vlastný počet pozdravov – napríklad 25 pre celú triedu/kolektív
 • Certifikát je pre celú skupinu napr. „deti z 5.A CZŠ Narnia“
 • Je možné pridávať ďalšie skupiny
 • Adresy na zaslanie sú do 1-3 zariadení, aby ste ich mohli poslať spolu

Sme radi, ak sa dobro šíri ďalej. Môžete nám pomôcť nasledovne:

1/ Napíšte nám odkaz pod pozývací status na FB skupine

2/ Zdieľajte link na sociálnych sieťach ktoré používate, dajte vedieť priateľom: https://pohodovo.sk/vianocna-posta-pozvanka/

3/ Facebook: Zdieľajte svoj certifikát pisateľa, alebo fotku pozdravu a pridajte #vianocnapostapreseniorov môžete nás označiť napísaním @vianocnaposta… a treba kliknúť na odkaz našej fb skupiny

3/Instagram:  Zdieľajte svoj svoj certifikát pisateľa, alebo fotku pozdravu a pridajte hashtag #vianocnapostapreseniorov
a označte nás @pohodovo.sk

 • Pri väčšine adries je uvedené iba krstné meno – je to kvôli ochrane osobných informácií. Mená nám poslali sociálne pracovníčky, ktoré svojich starkých veľmi dobre poznajú, všetku poštu doručovateľka doručuje vždy na adresu domova, kde ju soc. pracovníčky prevezmú a  následne rozdelia a roznesú starkým.
 • Pozdravy na rovnakú adresu môžete poslať v jednej obálke spolu, v domove ich rozdeľujú starkým opatrovateľky.
 • Neposielajte, prosím, pozdravy doporučene, senior nemá ako ísť na poštu prevziať list.
 • Pozdravy na rovnakú adresu môžete poslať v jednej obálke spolu, v domove ich rozdeľujú starkým opatrovateľky.
 • Ak ste dostali viac mailov s adresami, je to preto, že ste sa viackrát zaregistrovali, alebo ste zaregistrovali viacerých pisateľov na jeden email. Ak by ste nedokázali napísať všetkým seniorom, netrápte sa a spokojne nás oslovte.
 • Niektorí seniori už slabšie vidia, preto, prosím, prispôsobte svoje písmo tejto možnosti.
 • Pýtate sa nás aj čo a ako písať – nuž, toto nechávame na Vás. Rôznym starkým robia radosť rôzne veci, no posolstvo je, že na nich niekto niekde myslí a praje im krásne sviatky spôsobom, na ktorý sú zvyknutí. Obzvlášť sa tešia ručne písaným pozdravom, detské kresby, či osobné predstavenie sa v pozdrave, aby sa cítili „prepojení“ s tým, kto im prianie poslal, sú vítané.
 • Pýtate sa tiež, či prikladať obálku so spätnou adresou a známkou. Je to na Vašom zvážení. Skúsenosti z minulých rokov ukazujú, že Váš pozdrav je obrovským darom, ktorý ale mnohí nedokážu „oplatiť“ a odpovedať. Niektorým známky s obálkou dobre padli, rovnako ako pohľadnice so známkou a nevyplnenou adresou – použili ich ako dar, ktorý poslali niekomu zo svojej generácie.
 • Pýtate sa aj na drobné darčeky a sladkosti – tiež to nechávame na zvážení, mnohí seniori majú rôzne diéty a nemajú veľa osobných vecí či priestor na ne, preto je dobré zvážiť to, ak sa rozhodnete poslať aj „niečo naviac“.

Pekná rada priamo z domova: „Skvelé je vhodné oslovenie, milý pán / pani a meno. Oslovenie dedko/ babka nie každého poteší. Vhodné je aspoň stručné predstavenie. Viacerí naši klienti mali veľmi radi a aj si to väćšinou veľmi cenili, keď dostávali listy od rodín. Obrázky kreslené deťmi sú vítané. Také aj čo sa dajú pripnúť na stenu. Nie všetky druhy sladkosti a keksíky sú vhodné zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov, skôr čajíky alebo nejaká milá vianočná ozdôbka, ktorou si môže senior skrášliť okolie.

Aha a hlavne ustrážiť deti aby nepísali síce v dobrom empaticky myslené veci „škoda, že nemôžete byť so svojou rodinou/doma“ , „je mi ľúto, že nemáte nikoho“ a podobne ladené vety. To skôr toho seniora naštve alebo rozlútostní. 🙂 Skúsiť skôr neutrálne alebo pozitívne. Občas sa to stane keď prídu pohľadnice od veľkého kolektívu detí a pani učiteľky pravdepodobne neskontrolujú každý text pohľadnice. Nám sa potom ťažko zachraňuje situácia a dobrý skutok sa míňa účinkom.“

Konzultovali sme s ÚVZ bezpečnosť zasielania pošty seniorom do domovov. Ubezpečili nás, že podľa aktuálnych poznatkov pošta, tak, ako je seniorom doručovaná, je bezpečná.
Zariadenia postupujú podľa nariadení svojho zriaďovateľa tak, aby jej doručenie bolo uplne bezpečné vzhľadom na možnosti zariadenia. (Niektorí využívajú možnosti jej dezinfekcie pomocou žiaričov, iní nechavajú poštu v odporúčanej krátkej “karanténe” pred doručením. Aj preto organizujeme registráciu a zasielanie skôr, aby mohla byť doručená aj tým, u ktorých musí par dní pred odovzdaním čakať kvôli bezpečnosti)
Celú odpoveď Úradu verejneho zdravotníctva máme v prípade záujmu pre zariadenia k dispozícii.

Zdieľajte s priateľmi