fbpx

Záchrana ARY nominovaná na Detský čin roka

Počas našich letných aktivít Ekoexpedícia 2018 v Modre -Harmónii sa deťom podarilo zachrániť vzácnu ARU. Boli nominované /a skončili druhé/ v celoslovenskej súťaži detský čin roka. Gratulujeme!

Detský čin roka 2019 – pomoc prírode

V kategórii: List B – Dievčatá zachránili vzácneho vtáka – ARU modrú

Dievčatá sa spolu stretli na letnej ekovýprave v hoteli 3 stromy, v Modre, Harmónii. Bolo to päť dní, v ktorých sa mali v pláne veľa naučiť, urobiť skvelé veci pre prírodu a zabávať sa. Bývali spolu v izbe, ktorej okná boli priamo do lesa. Raz ráno, keď prišla do izby p. učiteľka Ľubka, ich vedúca, nedokázala ich zobudiť. „Prepánajána, dievčatá, čo ste robili celú noc, že teraz spíte?“. „Nooo…my sme sledovali veľkého modrého papagája…“. „On nás celú noc budil! Bol zúfalý!“. „To určite, uprostred lesov Malých Karpát! To už ste si fakt mohli vymyslieť lepšiu výhovorku!“. „Fakt, Ľubka! Je krásny a zúfalý! Musíme mu pomôcť!“. „No, jasné, a priletel sem priamo z Ria, pozrieť sa na vašu ekový…“ Ľubka sa zasekla v polke vety, lebo popred okno fakt preletel škriekajúci obrovský modrý papagáj. Dievčatá spustili záchrannú akciu. Spolu s prevádzkárkou hotela vyvesili oznamy na sociálne siete a začala sa pátračka, ktorá mala úspech. Ukázalo sa, že v Modre žije pani, ktorá chová tieto vzácne vtáky. Má dva, no a jeden jej z voliéry uletel. Nedokázal zletieť v hustom lese zo stromu, lebo bol ešte mladý a potreboval istú pristávaciu dráhu. Uhol, v ktorom zletí zo stromu. No v lese na to nebolo miesto. Uletel už pred dvoma dňami a tak bol hladný a vyčerpaný… Nakoniec musel prísť horolezec, ktorý ho z 25 metrov vysokého stromu musel zniesť na rukách. Vzácny vták, ktorého majiteľka už dva dni hľadala a ktorý by vo voľnej prírode nemal šancu prežiť, bol vďaka dievčatám zachránený. Jeho majiteľka prišla s obomi Arami modrými dievčatám osobne poďakovať. A tak dievčatá z rôznych škôl, ktoré sa stretli náhodou, ale ani náhodou nezaváhali, keď bolo treba, úspešne spolu pomohli zachrániť vzácny exemplár ARY modrej. A p. učiteľka Ľubka, ktorá bola s nimi, povedala, že už nikdy nebude pochybovať o tom, čo dievčatá hovoria. Ani keby tvrdili, že v bazéne je tuleň, ktorý potrebuje zachrániť.

List napísala Ľubica Noščáková – pedagóg, skutok vykonali žiačky z troch rôznych škôl: Lea Lengyelová,Paulína Lichá, Nina Kobzová,v šk.roku 2018/2019 žiačky 5A CZŠ Narnia, Beňadická 38, Bratislava spolu s Katka Knapcová, Hana Noščáková v šk. roku 2018/2019 žiačky 8.triedy SZŠW Vihorlatská 10, Bratislava a Lenka Vitálošová v šk. roku 2018/2019 žiačka 7. ročníka ZŠ s MŠ Teplička nad Váhom, Školská 49, Teplička nad Váhom

Zdieľajte s priateľmi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.