fbpx

Hmyzí domček – jednoduchý návod

Hmyzí domček je skvelé riešenie do moderných prísne upravených záhrad, kde si ťažko hľadá skrýšu mnoho druhov užitočného záhradného hmyzu, ako sú lienky, zlatoočky, bystrušky, ucholaky či včely samotárky. Naša záhrada je síce skôr divoká ako upravená, takže s vhodnými úkrytmi problém nie je, ale hmyzie domčeky sa nám páčia. A tak sme sa rozhodli aspoň jeden si urobiť.

  1. Peknú smrekovú dosku (ak sa nejaká vhodná nenájde doma v dielni, dá sa kúpiť v hobby obchode) manžel narezal na dva 40 cm dlhé a tri 15 cm krátke kúsky. Dlhé kusy budú bočné strany domčeka, z krátkych bude dno a strecha.
  2. Jednotlivé doštičky sú spojené drevoreznými skrutkami, ale pedanti môžu spájať za pomoci kolíčkov a gleja. Samozrejme, taký spôsob je náročnejší na prácu, precíznosť a technické vybavenie dielne. Chrbát domčeka je z kusa starej preglejky. Bol kratší, takže neobsiahol celú výšku domčeka, ale usúdili sme, že to je vlastne dobre. Otvor, ktorý takto vznikol, sa bude hodiť, keď pôjdeme domček zavesiť.
  3. Teraz už stačí domček len naplniť vhodným materiálom. Dajú sa použiť konáre s navŕtanými otvormi (priemer 0,2 až 2 cm), mach,tŕstie, bambus, slama, šušky, papier, ale aj tehly či pórové tvárnice. Fantázii sa proste medze nekladú. Ja som použila konáre a dosky s otvormi, kúsky tŕstia, nastrihaný kartón a najvyššie „poschodie“ je urobené zo záhradného mulču a machu. Čelnú stranu domčeka ešte prekryjem pletivom, aby materiál nevypadával.

Hmyzí domček je najlepšie umiestniť na záveterné slnečné miesto. Prví hmyzí obyvatelia sa nasťahujú behom pár dní. Na zimu je vhodné domček umiestniť do pivnice a skoro na jar ho potom zase preniesť do záhrady.

Zdieľajte s priateľmi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.