Pastelkový most

Právo na vzdelanie patrí všetkým deťom. Bez výnimky. Pomôžme spolu deťom, ktoré ho nemajú.

Pošlime deťom pastelky a papiere, aby sa mohli začať vzdelávať.

  • Termín zasielania: do 17.8.2018
  • Adresa na zaslanie: Pohodovo o.z., Kvetná 26, Bratislava 82108
  • Link na zbierku: Pastelkový most
  • Formulár: nájdete tu


V Grécku, v preplnenom utečeneckom tábore Moria, je momentálne 1800 detí bez prístupu ku základnému vzdelaniu. Deti tam žijú v stanoch a provizórnych príbytkoch, s obmedzenými možnosťami hygieny, zdravotnej starostlivosti, komunikácie a spojenia s “vonkajším svetom”.

Dobrovoľníci, ktorí našťastie majú zatiaľ voľný prístup do tábora, zareagovali na ich túžbu učiť sa. Vzali si dovolenky, na vlastné náklady pricestovali do tábora a začali organizovať vzdelávacie skupiny priamo v tábore tak, aby sa deti, ktorým táto možnosť doteraz nebola dopriata, mohli učiť čítať, písať a počítať.  Narazili však na problém-  v tábore nie sú dostupné žiadne potreby a pomôcky na vzdelávanie. Chýbajú papiere, perá, pastelky… nie je tam nič.

 

Preto sme sa rozhodli pomôcť im a vytvorili sme výzvu s názvom Pastelkový most. V ten deň sa o situáciu zaujímala aj televízia, takže priamy prenos z tábora o situácii, ktorý urobila dobrovoľníčka Eva Zahradníčková, nájdete tu: videoprenos priamo z tábora.

Môj osobný pohľad a vysvetlenie, prečo je dôležité pomôcť,  je tu:

V 21.storočí, kde má vraj právo na základné vzdelanie každý, máme v Európe deti, ktorým je odopreté a to napriek tomu, že oni sa učiť CHCÚ.Máme možnosť to zmeniť. 

V blízkosti týchto detí sa nachádzajú vzdelaní dospelí,  ktorí sú odhodlaní dať im vzdelávanie ako DAR- učiť ich všetko, čo vedia tak, aby možnosti týchto detí žiť normálny život narástli.

Sú ochotní učiť ich čítať, písať, počítať tam, kde sú, bez nároku na honorár, bez vytvorenia učebných priestorov, bez … vlastne všetkého toho, na čo sme bežne pri slove škola zvyknutí.

Na to, aby to MOHLI urobiť, im chýbajú pastelky, perá, ceruzky a papier. Ostatné majú so sebou- vedomosti, chuť, nadšenie, ochotu, čas…

Podporou vzniku vzdelávacích skupín darovaním takých bežných vecí ako sú pastelky, perá a papier dáme nielen možnosť deťom vzdelávať sa, ale pocit užitočnosti a zmysel života vzdelávajúcim, podporíme tak aj rozbehnutie vzájomnej aktívnej pomoci priamo v tábore …

Ak sa vraví, že vzdelanie je cesta k dobrému životu, tu je možnosť otvoriť ju tým, pre ktorých je zatiaľ zatvorená- pre neuveriteľných 1800 detí…

Ako môžete pomôcť vy?

1/Pošlite pastelky (perá, ceruzky, fixky, papiere, zošity-aj použité) poštou na adresu zberného miesta na Slovensku, ktoré sme vytvorili v našom Občianskom združení: POHODOVO o.z., Kvetná 26, Bratislava, 82108.

Zaslanie listu do pol kila, kam môžete pastelky vložiť,  stojí poštou 0,95€. Keď sa nazbiera plná krabica, pošleme ju do Grécka deťom. Zvažovali sme zverejnenie priamej adresy na Moriu, ale jedno poštovné listu do 500g tam je až 4,20€, čo takmer presahuje cenu zasielaných pasteliek a pri väčšom počte ešte narastá. Preto sme zvolili systém zberu na jednom mieste na Slovensku a pri naplnení 20 kg zásielky spoločné odoslanie. Vyjde to mnohonásobne lacnejšie. Ak by ste napriek tomu chceli samostatne poslať balík priamo do tábora, kontaktujte nás cez formulár, pošleme Vám priamu adresu)

2/ Prispejte, prosím, na poštovné.

Vytvorili sme na tento účel zbierku na ĽudiaĽuďom.sk Z tejto zbierky bude hradené poštovné + ak budú prostriedky navyše, dokúpime aj ďalšie učebné pomôcky pre deti. Ak nemáte doma pastelky, môžete prispieť finančne a pastelky nakúpime aj doručíme. Cena poštovného = zaslania jednej 20kg krabice do grécka stojí 65 eur. Našou ambíciou je poslať minimálne 12 takýchto “vzdelávacích” krabíc, čo podľa prepočtu pokryje tieto základné potreby pre všetkých 1800 detí.

3/ Vyplňte počet Vami poslaných pasteliek do formulára dole na tejto stránke. Budeme tak vedieť, aký veľký je náš pastelkový most, skúsime pre Vás verejne graficky (mapa, počet) znázorniť miesta, odkiaľ  všade do  Morie smeruje a koľkým deťom už pomohol.  Budeme Vás tiež informovať o výsledku celej akcie. a vďaka známej dobrovoľníčke zverejníme so súhlasom detí a ich rodičov aj fotky z aktivít.

Aktuality:

27.7.2018 odoslaný prvý balík s obsahom 1700 ceruziek s gumou + balík 500ks kancelárskeho papiera

Som učiteľka, ktorá učí deti s radosťou už vyše 20 rokov. Overovala som množstvo alternatívnych spôsobov učenia a viem, že učenie môže byť zábava. Tiež som Blogerka, knihomilka a dobrovoľníčka… Viac sa o mne môžete dozvedieť tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *