fbpx

Lepšie riešenie

Reportážna fotka zísakala prvé miesto v národnom kole YRE- Gratulujeme!

Lepšie riešenie. Foto: Júlia Noščáková

Reportážny kontext/riešenie problému:

Panelákové sídliská tvoria podľa prieskumu tepelné ostrovy v Bratislave. Prehriatie v panelových bytoch riešia obyvatelia každý inak, niekto energeticky náročnou klimatizáciou, iní udržateľne – vertikálnym zazelenením svojho balkóna. 

Meno autora/autorov

Júlia Noščáková

Gratulujeme Júlii Noščákovej k postupu do medzinárodného kola Young reporters for the environment v kategórii reportážna fotografia. Jej fotografia petržalského paneláku je pre nezainteresovaných úplne obyčajnou. Nie je opticky príťažlivá, ani technicky vynikajúca a predsa vyhrala. Má totiž vzácnu reportérsku kvalitu. Vypovedá o riešeniach, ktoré nachádzajú bežní ľudia pre zlepšenie života na sídlisku.

Témou tohtoročnej súťaže je totiž Klimatická zmena. Všetci, čo bývame v panelákoch, vieme, ako sa v lete vedia prehriať. Aj preto mnohí obyvatelia montujú do svojich príbytkov klimatizácie. Tie sú síce riešením, no energeticky náročným a nie sú z radu trvalo udržateľných.

Výherná fotografia sa volá Lepšie riešenie a zachytáva časť paneláku, na ktorom je niekoľko okien a balkónov. Medzi nimi je namontovaná klimatizácia a o poschodie nižšie je balkón , ktorý obyvateľ/ka zazelenila. A práve takéto zazelenenie je lepším riešením, pretože nielen ochladzuje, ale aj čistí vzduch a pomáha nielen tomu, kto ho urobil, ale aj okolitým susedom. Je to malá zelená oáza v paneláku. To, že ju Júlia zbadala a odfotila, dokazuje, že rozumie téme aj kontextu a má zmysel pre reportážne foto.
Držíme jej palce, do súťaže sa tento rok zapája 43 krajín, čiže s témou pracovalo mnoho rôznych mladých reportérov.

Zdieľajte s priateľmi