fbpx

Tajný život trhoviska

Príbehy každodenných hrdinov

Odkedy sme boli s Hanou na stretnutí Mladých reportérov, pozeráme na svet o kúsok inak.

Metodika YRE učí decká nielen vidieť a reportovať, ale aj prevziať zodpovednosť a iniciatívu, ísť do akcie a meniť veci k lepšiemu.

Dnes sme objavili kúsok tajného života trhoviska a už aj máme nápady… No. Je pravda, že trhovisko je plné odpadu a všeličoho, čo by byť nemalo. Ale – súčasťou sú aj jedinečné príbehy “každodenných hrdinov”, o ktorých nikto nevie, ale sú naozaj inšpiratívne.

Kto už by toto kúpil?

Dnes večer. Trhovníci pomaly balia. Jeden stojí nad pár bedničkami, v ktorých je ovocie, už nie celkom vhodné na predaj, omrznuté a nevzhľadné po celodennom “pobyte na mraze”. Vytiahne spod pultu ceduľku výpredaj.
Žasnem. Kto už by toto kúpil?
Prichádza starý pán. A ďalší…
Naberajú plné tašky.
Predavač vážne zobeberie tašku, položí ju na váhu a povie :
– 0,50 € .
Pán vyberie centy a zaplatí.

To isté sa deje s druhým… Všetko zmizne.

Ešte vždy žasnem

Usmeje sa a vraví:

To je taký nás rituál. Oni chodia na ovocie. “Drahé” bezchybné nechcú. Zadarmo nechcú. A tak im “predávam” rovnako ako iným. Pri zotmení prichystám ich bedničku, označím ju “zlacnené”, oni prídu a naberú si z nej, ja sa tvárim, že to vážim a cenu bez ohľadu na množstvo vždy dám do 1€. Oni zaplatia a idú. Ja sa teším, oni sa tešia, viete, som rád, keď nemusím plytvať a vyhadzovať.

Odchádzam. Predo mnou dvaja páni s taškami plnými ovocia na rýchlu spotrebu.
A tak nejak ma hreje pri srdci. Hrdinovia všedných dní – predavač, ktorý má v úcte hrdosť starkých a nevzal im ľudskú dôstojnosť a vpašoval medzi “zlacnené ovocie” aj skvelé kúsky a predal im ho s rovnakou úctou ako ostatným, a starkí, ktorí denne chodia a “paberkujú” a spotrebúvajú jedlo, ktoré by skončilo medzi tým vyplytvaným.

Ja viem, v ideálnom svete by to bolo inak, no títo hrdinovia tu, kde sú, vytvorili obdivuhodný mikrosvet, ktorý je win-win pre obe strany. Klobúk dolu. (fotiť sa nechceli, tak len ovocko  🙂 ešte pred zbalením)

Ľuba

Ľubica Noščáková

Ľubica Noščáková

TOP 10 učiteľka Slovenska, dvojnásobná Blogerka roka, spoluzakladateľka OZ Pohodovo, Mama, Knihomilka a dobrovoľníčka... Viac sa o mne môžete dozvedieť na mojej osobnej stránke.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *