fbpx

Pozdrav pre seniorov

Pozdravte seniorov v domovoch. Nahrajte im správu aby vedeli, že na nich niekto myslí.

Vašu videosprávu, textový odkaz, alebo fotku pozdravu pridajte do facebook skupiny “Vianočná pošta”. Pracovníci v domovoch tieto správy posunú ďalej starkým.

  • Správu môžete poslať všeobecnú pre kohokoľvek v domove – do statusu na začiatok napíšte “pre všetkých”
  • Ak chcete správu poslať konkrétnemu starkému, ktorému ste posielali Vianočnú poštu, status začnite názvom domova a menom starkého, ktorému je určená.

Ako žijú seniori?

Každý z nás v tieto dni zažíva viac alebo menej obmedzení. Je medzi nami však skupina ľudí, ktorí sú izolovaní omnoho viac, ako si vieme predstaviť. Je to tá najzraniteľnejšia skupina, ktorú corona vírus ohrozuje najviac- seniori v Domovoch. Ako prežívajú tieto dni a výnimočnú situáciu oni ?

Najskôr (dávno pred uzavretím škôl a obmedzeniami) ich mohli blízki navštíviť len s rúškom na tvári. Potom sa domovy celkom uzavreli. Starkí ostali nielen uzavretí v domove, ale naviac sú – pre ich lepšie bezpečie pred nákazou- izolovaní vo svojich izbách. Nemôžu sa stretávať. Ľudia, ktorí sa o nich starajú, majú nedostatok rúšok. Niektorí z nich si ich šijú, aby starkých, o ktorých sa starajú, chránili pred svetom, ktorý prinášajú zvonka. Starkí nemajú rúška voľne k dispozícii, v dobrom prípade ich majú obmedzené množstvo, v zlom vôbec. Preto sa jedna naša výzva zamerala na ne. Ušité rúška, doručené na adresu Domova dôchodcov, prevezmú ich pracovníci, dajú do práčovne (vydezinfikujú) a až potom doručia starkým. Pomôžu pocitu bezpečia a v niektorých prípadoch umožnia vyjsť z izby ( v súlade s bezpečnostnými opatreniami )

Na čom ďalej pracujeme?

  • vyhlásili sme výzvu na zásobenie starkých rúškami, aby sa mohli spolu s pracovníkmi DD prejsť mimo izbu. EDIT: Skvelé je, že hneď do 24 hodín sme vďaka výzve a vašim radám a pomoci našli aj cestu, ako (nielen ) rúška, ale aj potrebný zdravotnícky materiál zabezpečiť. Ak patríte k tým, ktorí potrebujú túto pomoc, alebo viete pomôcť vy , vyplňte, prosím, priamo https://ktopomozeslovensku.sk/ziadost-o-pomoc
  • Mnohé domovy nemajú poriadne pripojenie na internet a tak pracujeme na tom, aby sa dostali k správam.
  • Snažíme sa vybaviť v spolupráci s jedným operátorom tablety, alebo telefóny s dátovým pripojením, aby mohli odkazy starkí sledovať (naozaj máme nastavené bezpečnostné opatrenia 🙂 , zariadenie bude mať hlasitý hovor/posluch, obsluhovať/zabezpečnovať ho bude človek, ktorý sa o seniorov stará, starkí sa ho ani nedotknú a budú mať pri komunikácii aj pozeraní rúšku)
  • Pre domovy sa snažíme od operátora získať mobilné telefóny s neobmedzeným paušálom pre hlasité hovory s rodinou ( tiež realizované v bezpečnostnom móde)
  • Plánujeme zriadiť aj úložisko, kam videá, fotky a listy umiestnime tak, aby si ich mohli domovy stiahnuť.

Ďakujeme

Ľubica Noščáková

Ľubica Noščáková

TOP 10 učiteľka Slovenska, dvojnásobná Blogerka roka, spoluzakladateľka OZ Pohodovo, Mama, Knihomilka a dobrovoľníčka... Viac sa o mne môžete dozvedieť na mojej osobnej stránke.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *