fbpx

Veľkonočné Online pozdravy pre seniorov

Výzva: Pošlite on-line Veľkonočný pozdrav seniorom v domovoch aby vedeli, že na nich niekto myslí.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili o výzvy. Vybranými pozdravmi sa môžete potešiť aj vy. Nájdete ich v tejto galérii

Momentálne sú seniori v domovoch v úplnej izolácii. Nemôžu k nim chodiť návštevy a klasická pošta je tiež problém. S niektorými Domovmi dôchodcov sa nám však podarilo zdanlivo nemožné – vytvorili sme on-line most medzi seniormi a Vami všetkými, ktorí im chcete a môžete poslať podporujúce správy, pozdravy a odkazy. Most tvoria láskaví ľudia, ktorí sa o seniorov starajú, smartphony, ktoré nám pre domovy daroval operátor O2 a Vy, ktorí prijmete výzvu. Akú? Napíšte, odfotografujte a pošlite svoje pozdravy a podporujúce správy pre seniorov.

Ako to funguje?

 1. Vyrobte, alebo napíšte Veľkonočné želanie pre starkého/starkú
 2. Fotku, alebo text želania, umiestnite na FB skupinu „Vianočná pošta“, pošlite ho cez formulár nižšie, alebo pošlite priamo na email pohodovo.seniorom@gmail.com (Za 3 roky sme cez Vianočnú poštu doručili vyše 80.000 pozdravov viac tu). Z mailu ich náš dobrovoľník triedi a rozosiela do špeciálne na to zriadených schránok zapojených domovov.
 3. Správy z formulára doručíme na smartphony a mailové schránky priamo do domovov
 4. Opatrovateľky v domovoch, sociálni a zdravotní pracovníci tieto správy starkým doručia = ukážu a prečítajú
 5. Podporujúce správy, odkazy o tom, ako Vy prežívate tento čas v rodine, alebo akékoľvek láskavé osobné príbehy, ktoré pomáhajú starkým zažiť pocit blízkosti ich a prepojenia so svetom aj počas izolácie, môžete posielať aj po skončení sviatkov. Sú vítané.
 6. Neočakávajte odpovede – je veľkou službou už teraz preťažených ľudí v zariadeniach, že dokážu chodiť z izby do izby a cez smartphone, videohovory, čítaním odkazov a pozdravov dokážu psychicky podporovať seniorov. Vyžaduje to veľa času popri bežných každodenných výzvach a nedá sa očakávať, že by mali čas a silu odpovedať Vám. Vážia si však každé slovo, ktoré môžu doručiť, pretože vidia, ako to starkým pomáha. AJ preto sa odhodlali venovať svoj čas aj tejto aktivite (rovnako ako Vy).
 • Správu môžete poslať všeobecnú pre kohokoľvek v domove – do statusu na začiatok napíšte „pre všetkých“
 • Ak chcete správu poslať konkrétnemu starkému, ktorému ste posielali Vianočnú poštu, status začnite názvom domova a menom starkého, ktorému je určená.
 • Neváhajte vytvoriť aj viacero správ. Buďte čo najviac osobní- hromadne preposielané a zdieľané „opozerané“ správy, ktoré niekto vytvoril a iní iba preposielajú, starkým nedokážu dať ten pocit, ktorí najviac potrebujú- že na nich osobne niekto myslí
 • Ak dokážete rukou napísať a odfotografovať pozdrav, prípadne pridať svoje rodinné foto s pozdravom, bude to pre seniorov osobnejšie, prijateľnejšie a zrozumiteľnejšie
 • Aj po veľkej noci môžete písať pozdravy, odkazy a svoje zážitky starkým cez daný mail. Hoci cez sviatky pociťujú svoju izoláciu najviac, dobré slová sú vítané aj v ostatnom každodennom živote v izolácii. Každé jedno pomáha a je „liečivé“.

Ako žijú seniori v týchto dňoch?

Každý z nás v tieto dni zažíva viac alebo menej obmedzení. Je medzi nami však skupina ľudí, ktorí sú izolovaní omnoho viac, ako si vieme predstaviť. Je to tá najzraniteľnejšia skupina, ktorú corona vírus ohrozuje najviac- seniori v Domovoch. Ako prežívajú tieto dni a výnimočnú situáciu oni ?

Najskôr (dávno pred uzavretím škôl a obmedzeniami) ich mohli blízki navštíviť len s rúškom na tvári. Potom sa domovy celkom uzavreli. Starkí ostali nielen uzavretí v domove, ale naviac sú – pre ich lepšie bezpečie pred nákazou- izolovaní vo svojich izbách. Nemôžu sa stretávať. Ľudia, ktorí sa o nich starajú, majú nedostatok rúšok, seniori ostali v domovoch izolovaní bez kontaktu z blízkymi. Opatrovateľky im požičiavajú svoje mobily, aby mohli byť v kontakte so svojimi blízkymi.

Ako pomáhame?

 • vyhlásili sme výzvu na zásobenie starkých rúškami, aby sa mohli spolu s pracovníkmi DD prejsť mimo izbu. Skvelé je, že hneď do 24 hodín sme vďaka výzve a vašim radám a pomoci našli aj cestu, ako (nielen ) rúška, ale aj potrebný zdravotnícky materiál zabezpečiť.
 • Pre niektoré domovy, ktoré majú WiFi pripojenie na izbách sa nám podarilo zabezpečiť smartphony cez ktoré môžu byť v kontakte cez videohovor a hlasitý odposluch s rodinami.
 • Na emailové schránky zriadené za týmto účelom budeme do domovov preposieľať povzbudzujúce pozdravy od Vás-dobrovoľníkov
 • Mnohé domovy nemajú poriadne pripojenie na internet a tak pracujeme na tom, aby sa dostali k správam.
 • Plánujeme zriadiť aj úložisko, kam videá, fotky a listy umiestnime tak, aby si ich mohli domovy stiahnuť.

Ďakujeme

Zdieľajte s priateľmi

3 názory na “Veľkonočné Online pozdravy pre seniorov”

 1. jana krajčíková

  Ďakujem za úžasnú myšlienku, pripájam sa ,lebo len láska nás môže spasiť a nielen cez Veľkú noc

 2. Lenka Mazúrová

  Ľubka a všetci pohodoví Pohodováci – či Pohoďáci, ďakujeme, že môžeme byť súčasťou! Ondrolienka

 3. Antonia Biskova

  Dakujem z celeho srdva za Vasu ochotu a angazovanost. Pracujem ako zdravotna sestra v Zariadeni pre seniorov Mintaka v Presove a Vasa Vianocna posta aj terajsia pomoc, pocas tohto zvllastneho obdobia ,,vycaruje usmev a spusti slzu vdaky, nielen nasim starkym, ale aj nam , zamestnancom. Velmi si to vazime a nesmierne dakujeme. Vdaka za to,,ze ste.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.