fbpx

Čo robiť ak nájdete zranené alebo mŕtve zviera v prírode

Pri potulkách prírodou sa môže prihodiť všeličo. A ja som nedokázala zareagovať. No moja dcéra nezaváhala, pustila sa do pátrania a vďaka jej vnímavosti a akčnosti dnes zverejňujem, čo môžte urobiť aj vy, ak nájdete zranené alebo mŕtve voľne žijúce zviera:

Celú jej reportáž aj s príbehom môžte nájsť na mojom blogu.

A: V prípade, že nájdete zraneného vtáka či iné zviera, pokojne volajte na 112, kde vám poskytnú potrebné informácie.

  1. Môžete volať aj SOS linku záchrannej stanice v Zázrivej, kde vám radi poradia 0903 504 470
  2. Ak ste našli mŕtveho vtáka a domnievate sa, že by mohol byť chránený, kontaktujte Slovenskú ornitologickú spoločnosť/BirdLife Slovensko:0905 256 184 ( pracovné dni 8:00-17:00, ale  nie vždy sú prítomní).
  3. Tiež môžete kontaktovať  Ochranu dravcov  na Slovensku RPS – 0911 882 626

 

B: No a pri náleze okrúžkovaného uhynutého vtáka postupujte (podľa stránky www.vtaky.sk  takto:

Nález vtáka s krúžkom – keď nájdete vtáka s krúžkom, zaznačte si dátum a miesto nálezu, presný nápis na krúžku a bližšie okolnosti nálezu (napr.úhyn na ceste, pozorované farebné značenie na živom vtákovi…). Môžete urobiť aj dokumentačnú fotografiu.

Tieto údaje je potrebné oznámiť na našu dole uvedenú adresu alebo prostredníctvom stránky www.ring.ac Pomôžete tak pri objasňovaní života našich operencov. Údaje môžete ohlásiť aj prostredníctvom nášho informačného centra, kde radi odpovieme aj na vaše prípadné otázky. Po zistení údajov o krúžkovanom vtákovi vám zašleme spätnú informáciu, kedy a kde bol vták krúžkovaný. Kontaktný email: kruzkysk@gmail.com

Verím, že Vám tieto informácie pomohli a v prípade, že pri potulkách prírodou nájdete zranené alebo mŕtve zviera, budete vedieť čo máte robiť. Máte už svoju skúsenosť s niečim podobným? Napíšte nám váš príbeh.

Po týchto informáciách “pátrala” 14 ročná Hanka  2 dni. Bol to pekný a dobrodružný zážitok a som rada, že sa o ňou zistený postup môžem takto podeliť.

Ľubica Noščáková

Ľubica Noščáková

TOP 10 učiteľka Slovenska, dvojnásobná Blogerka roka, spoluzakladateľka OZ Pohodovo, Mama, Knihomilka a dobrovoľníčka... Viac sa o mne môžete dozvedieť na mojej osobnej stránke.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *