fbpx

Naboso

S barefootingom som sa prvý krát stretla minulý rok vo februári. Na prvý pohľad aj dojem mi to pripadalo ako mierne šialenstvo, alebo aspoň čistý hazard so zdravím. Vo februári – a naboso? Samozrejme, v lete som vždy veľmi rada chodila bosá. Ale len v záhrade, alebo niekde pri vode. Chodiť bosky prakticky celoročne a prakticky všade je však niečo iné.

Alebo nie?

Začala som nad tým premýšľať. A googliť. Čím viac som sa o tomto celosvetovom trende dozvedela, tým to vyzeralo zaujímavejšie.

Na ľudskom chodidle je 200 000 nervových zakončení, má 33 hlavných svalov,  28 kostí a 19 väzív. Je to biomechanické majstrovské dielo prírody. Posledné, čo človek k prirodzenej chôdzi potrebuje, sú opätky, opory klenby, či čokoľvek na tlmenie nárazov.

Kúpila a prečítala som si knihu Daniela Howella Naboso – 50 dôvodov, prečo vyzuť topánky. Tento špičkový podiater, ktorý celý svoj profesný život venuje nohám, tvrdí, že topánky sú príčinou mnohých zdravotných problémov; bolesťami chodidiel, chrbáta a hlavy počínajúc, cez poruchy spánku a sústredenia, až po časté chrípky, infekcie a syndróm vyhorenia.

Zdalo sa mi to trochu prehnané. Trochu dosť.
Ale za malý test predsa nič nedám. Zobrala som teda papier, stúpila naň a obkreslila si chodidlo. Potom som na to isté miesto položila topánku, ktorú som bežne nosila, a obkreslila podošvu.
Výsledok bol neuveriteľný. Konečne som pochopila, prečo som roky nemohla kúpiť topánky, v ktorých by sa moje nohy cítili aspoň dobre.

Obkreslena noha300

Tak takto to ďalej nechcem!

S bosou chôdzou som začala najprv doma. Najprv som z nôh zhodila papuče, neskôr aj ponožky. Nohy sa postupne otužili. Kým na ochranu pred zimou nepotrebujeme rukavice, nepotrebujeme ani topánky.
Vonku som začala chodiť bosky tak často, ako sa len dá a kde sa len dá. A kde sa nedá, tam si obúvam tzv. bosé topánky.

Bosé topánky majú ultra tenké podrážky s nulovým sklonom medzi špičkou a pätou a ich predné časti sú navrhnuté v anatomickom tvare chodidiel. Umožňujú tak prirodzené rozvinutie chodidla aj klenby nohy pri došľape a ich opätovné zmrštenie pri odraze. Chodidlá v takýchto topánkach teda neustále prirodzene pracujú rovnako ako pri chôdzi naboso.

Pravda, bosé topánky moc krásy nepobrali. A ani lacné nie sú. Ale keď si vezmem, že si vystačím s troma pármi na celý rok (zimné, prechodné, sandále), tak vlastne ušetrím. Navyše sú takéto topánky neuveriteľne pohodlné.
Najdôležitejšie však je pre mňa to, že mi po roku barefootingu prestali bolesti nôh a chodidiel.

Nechcete sa pridať? 🙂

O svoje skúsenosti sa následne môžete podeliť v komentároch.

Viac o chôdzi naboso:

https://youtu.be/9GWtb9jr-bw

Zdieľajte s priateľmi

5 názorov na “Naboso”

  1. Skoro stále tak chodím

    Chôdza naboso je naozaj jedna z najúžasnejších vecí na svete. Je veľká škoda, že v modernej spoločnosti ju praktizuje tak málo ľudí a kto sa aj napriek tomu odhodlá nechávať obuv doma, musí si na zvedavé reakcie ľudí zvyknúť. Ale je to naozaj skvelý pocit a to rovnako v meste ako aj v prírode. Všetky povrchy sú niečím zaujímavé, milujem ich rôznorodosť, o všetky tie pocity je potom človek v topánkach dobrovoľne ukrátený. Jedinou nevýhodou sú stále špinavé nohy (čo väčšina z nás – bosých už asi vníma ako prirodzený a celkom normálny jav), takže po návrate domov sa oplatí stráviť trocha času v kúpeľni s mydlom a špongiou, ak chcete mať v dome čisto. Hlavne pokiaľ máte doma koberce alebo si doma užívate pohodlie a radi si všade vykladáte nohy.

  2. Ahojte pohodovo.sk :-),
    Rád by som dal do pozornosti Krížom Krážom naboso a vytvárajúcu sa odnož českej Bosej turistiky o.s. na slovensku. Na pohodovo.sk ma priviedol blog Ľubky Noščákovej. K bosej téme asi viac na http://www.ventrocentrum.sk, vďaka ktorému mám možnosť sa stretávať s množstvom dobrých ľudí, ktorí sa už vyzúvajú, používajú „bosonohé“ topánky, alebo sa aj boja celého prechodu z ochranných kopýtok. Čaká nás ešte veľa prejdených krokov, mnoho zábavy a trošku strastí i s nebosými :-). Jedno je však isté, naboso je cesta vždy jasnejšia.

    s láskou Matúš

  3. Cez víkend som vyskúšal chôdzu naboso. Cez les, cca 5 km.
    Skúsenosti: Zranenie nôh, alebo prechladnute sa nekonalo. Zem bola príjemná a navyše som mal akupresúru zadarmo.
    Zaujímavé boli reakcie Ľudí, ktorých som stretol:
    Pani s dcérou sa tvárili, že nič nevidia. Jeden pán ma celý nadšený pozdravil a vypytoval sa, ako dlho takto už chodím, že jeho neter je pravidelná bosoturistka. Starší pán sa dal so mnou do reči, že on tiež chodieva naboso. Keď som sa ho spýtal, že prečo má teda topánky, tak odpovedal že dnes ide na 20 km túru a to je lepšie byť obutý. Má 72 rokov a 3 roky chodí naboso. Ľutuje, že s tým nezačal skôr. Vždy mal problém so studenými nohami, ale odkedy začal chodiť bosý, tak problémy zmizli.
    Už viem, čo si /ne/obujem na najbližšiu prechádzku po lese 🙂

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.