fbpx

Slovenskí žiaci dobývajú svet – so svojimi riešeniami ekoproblémov

Až štyri prvé miesta získali mladí reportéri z bratislavských základných a stredných škôl v celoslovenskom kole súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie. Ich práce teraz čaká medzinárodná výzva – reprezentovať Slovensko medzi študentmi zo 42 krajín sveta v prestížnej súťaži Young Reporters for the Environment.

Za ich úspechom však nie sú len texty, fotky či podcasty. Sú za ním roky bádania, vytrvalosť, spolupráca s odborníkmi a silná vôľa niečo zmeniť. Táto súťaž je totiž jedinečná – žiaci si v nej sami vyberajú ekologický problém z ich okolia, navrhujú a testujú riešenie, zapájajú komunitu aj expertov a až následne o tom reportujú. Nie sú motivovaní cenami ani reklamou. Ich najväčšou výhrou je poznanie, že aj deti a mladí ľudia môžu meniť svet k lepšiemu.

Keď sa vetranie stáva problémom

Tím žiakov z CZŠ Narnia z Bratislavy sa už šesť rokov venuje skúmaniu znečistenia ovzdušia v triedach aj v okolí školy. Zistili, že vetranie v triedach niekedy paradoxne zhoršuje kvalitu vzduchu v triedach  a že zásadným problémom sú autá vo voľnobehu a dopravná premávka v okolí školy. Keďže obmedziť dopravu bolo mimo ich možnosti, hľadali iné riešenie. A našli ho v prírode – mach. Ich práca získala prvé miesto v súťažnej kategórii článok 11- 14 ročných reportérov a dáva návod, ako zbaviť vzduch znečistenia časticami PM 2,5 (ktoré podľa WHO spôsobujú predčasné úmrtie až 300 tisíc ľudí v Európe ročne) prírodnou cestou.

https://www.mladireporteri.sk/clanok-sutaz/priroda-pozna-odpoved-my-ju-musime-objavit

Po mnohých pokusoch a omyloch vytvorili machové kolektory a následne aj machové steny, ktoré fungujú ako prírodné filtre vzduchu. Ich riešenie nezávisí od elektriny a je udržateľné. A hoci ich prvé modely už poznamenal čas, žiaci pokračujú ďalej – zlepšujú ich, zdieľajú skúsenosti a šíria inšpiráciu ďalej do škôl a domácností. Práve tento dlhodobý proces zachytáva aj  ich silný fotopríbeh, ktorý nadväzuje na článok a ukazuje, čo všetko museli urobiť, aby mohli vytvoriť a otestovať úspešné osadenie čistiacej machovej steny v areáli školy. A hoci je aktuálne opäť čiastočne zničená, nevzdávajú sa a pokračujú. Ich skúsenosti ich naučili, že vytrvalosť  sa oplatí a hoci inovatívne riešenia nefungujú hneď na 100%, cesta učenia sa a postupného zlepšovania prináša úžitok celej komunite. Hoci ľudia nevidia, čo dýchajú, lebo znečisťujúce častice  PM 2,5 sú malé a nezapáchajú, a teda zlepšenú kvalitu vzduchu hneď neocenia, žiaci sú si vďaka vykonaným meraniam a porovnaniu so správou WHO vedomí, že prispeli k zdraviu komunity.

https://www.mladireporteri.sk/foto-p/vytrvalost-priniesla-riesenie-priroda-ukazala-cestu

Sila fotografie a podcastu

Okrem víťazného projektu z Petržalky získali prvé miesta aj ďalšie výnimočné práce, tentokrát dvoch stredoškoláčok z Bratislavského kraja. Prvou je  výherná reportážna fotografia  Elly Radimskej a Júlie Noščákovej ,zobrazujúca  rozkvitnuté stromy čerešní na Vianoce – obraz klimatickej zmeny, ktorý rezonuje svojou jednoduchou otázkou: Zázrak alebo varovanie? a je preukázaním  reportérskych schopnosti študentiek –museli  objaviť, zaregistrovať, zachytiť a vhodne spracovať tému klimatickej zmeny.

https://www.mladireporteri.sk/foto-r/zazrak-alebo-varovanie

 Podcast Ako chrániť našu pôdu? je výsledkom trojročnej práce  tých istých reportérok. Natočili ho v anglickom jazyku a pridali  slovenské titulky. Je viac než len rozhovorom o ochrane pôdy  s podpredsedom Európskeho parlamentu Martinom Hojsíkom. Študentky nielenže vopred zmapovali vývoj legislatívy na európskej úrovni, ale aj sami podnikli kroky na podporu kompostovania a triedenia bioodpadu vo svojej škole a spolupracovali na téme so študentami z Turecka, ktorí riešili ten istý problém. Tiež sa zapojili do rovesníckeho učenia a sledovali, ako sa dá zlepši vzdelávanie o téme tak, aby bolo jasnejším a zážitkovejším pre všetkých.

https://www.mladireporteri.sk/ako-chranit-nasu-podu

https://youtu.be/r7WSPCeYi5c?si=Sij1iXwakFyvB948

Zmysluplné učenie, ktoré sa nedá kúpiť

Súťaž Mladí reportéri pre životné prostredie ukazuje, že najsilnejšie odmeny nie sú merateľné v eurách či darčekových balíčkoch. Odmenou je poznanie, skúsenosť, reálny dopad a stretnutie s inými aktívnymi mladými ľuďmi i odborníkmi v teréne.

V čase, keď je svet zahltený rýchlou zábavou a komerčnými lákadlami, predstavujú títo mladí reportéri hlas tých, ktorým záleží. Učia sa bádať, riešiť, spolupracovať, zlyhať, zlepšiť sa – a najmä: konať s cieľom zlepšiť svoje okolie a svet. To, že práve bratislavskí mladí reportéri dosiahli v celoslovenskom kole súťaže takýto úspech (z deviatich prác postupujúcich v rôznych kategóriách sú štyri ich), nie je náhodné. Ekoaktivity na podporu zdravého života v meste, ochrana prírody a dostupnosť odborníkov na spoluprácu, ako aj fakt, že ich sprevádzala pedagogička, ktorá v minulom roku získala ako jedna zo 17 pedagógov sveta ocenenie Foundation for environmental education za zážoitkové envirovzdelávanie, im pomohli. Je stále ťažšie žiť udržateľne a zdravo uprostred hlavného mesta, no títo reportéri ukazujú, že nielen že je to možné, ale je dokonca reálne robiť aktivity, ktoré  menia svet na lepší pre všetkých obyvateľov.

Zdieľajte s priateľmi